Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Кехлибарената стая

10,50 лв.
Информация в магазина
Препоръчана оферта knizhen-pazar.net
към магазина
Вид:

Най-евтини оферти (1)

Информация в магазина0 непроверени мненияДанни на магазина

Описание на продукта

Параметри на продукта

Продуктът няма параметри.

Параметри на продукта

Продуктът няма параметри.

Описание на продукта

Състояние: Отлично
Забележка: Незначителни забележки по корицата.
Издателство: Унискорп
Град на издаване: София
Наличност: singular
Ширина (мм): 140
Височина (мм): 210
Дебелина (мм): 27
Корици: Меки

КЕХЛИБАРЕНАТА СТАЯ омагьосва, но събужда и алчността Чрез активни издирвания Хайнц Конзалик успява да проследи пътя на Кехлибарената стая. От покоите на Екатерининския дворец в Ленинград, през Кьонигсберг чак до тайни минни галерии на Хитлер Михаил Вахтер следва скъпоценната стая. Неговият род пази залата от "слънчев камък"
още от времето на руските царе. След войната следите на стаята почти са загубени. Този път грабителите не се спират дори и пред убийства. Вахтер и американски офицер от тайните служби попадат на важна следа и разследването вече е въпрос на живот и смърт.
В автентичния исторически трилър за съдбата на прочутата Кехлибарена стая имената на някои от героите са променени, предвид все още живите участници в събитията и техните наследници. Личностите от миналото обаче са назовани с истинските им имена.
КЕХЛИБАРЕНАТА СТАЯ е една от най-големите загадки на ХХ век
Едва ли друга кражба на културни ценности е обгърната с толкова много тайни както изчезването на Кехлибарената стая - забулената в легенди зала от "слънчeв камък". Създадена е като символ на кралското могъщество.
През 1701 г. бранденбургският курфюрст Фридрих І Хоенцолерн получава от Леополд І короната на Прусия заради неотложната нужда от военна помощ. Така херцогството се превръща в кралство, а представителите на династията Хоенцолерн - в независими монарси. Коронацията е в Кьонигсберг. Там новопровъзгласеният крал се запознава с работата на местните майстори кехлибари и му хрумва да украси с кехлибарен кабинет замъка си Шарлотенхоф в Потсдам, за да му придаде разкошен версайски вид. Дотогава кехлибарът не е използван за интериорно оформление с изключение на частичната украса на стая в големия берлински кралски дворец. Тя е дело на Андреас Шлютер - архитект при пруския кралски двор.
Именно той е възприет като автор на идеята за кехлибарения кабинет, въпреки че в нито един немски архив или музей на са намерени негови ескизи или чертежи.
Фридрих І поръчва изработването на кехлибарените панели на придворния художник и
архитект на датския крал Готфрид Волфрам.
Замисълът е грандиозен и претенциозен. Общата площ е трябвало да бъде 70 кв. м. От самото начало Фридрих І е изправен пред многобройни финансови проблеми: за закупуването на кехлибара и заплащането на майсторите са необходими астрономически суми. През 1709
г. са завършени девет кехлибарени панела с обща площ 16 кв. м. За нещастие лошо скрепените панели рухват и кралят нарежда да екстрадират главния майстор. Според легендата, след този инцидент панелите така и не се задържат в Шарлотенхоф. Редица изследовате-
ли смятат, че воден от суеверни съображения, Фридрих І не се решава да предизвиква повече съдбата с кехлибара. През 1713 г. Фридрих І умира, а с него потъват в забвение и надеждите да се завърши грандиозният му "Кехлибарен проект". Наследникът Фридрих Вилхелм І осъжда разточителството на баща си и прекратява по-нататъшната работа. През 1716 г. в околностите на Берлин той се среща с руския император Петър І, който отивал с дипломатическа мисия в Париж. Двамата императори бързо намират общ език. Същата година Петър Велики получава Кехлибарения кабинет като дипломатически подарък за сключения
между двете държави съюз в Северната война срещу Швеция. От този момент Кехлибареният кабинет се превръща в символ на добросъседските германско-руски взаимоотношения. Тогава Петър Велики се интересува повече от оръжейно дело, отколкото от ювелирно изкуство и до 1743 г. кехлибарените панели са складирани в Летния дворец. Едва дъщерята на Петър І, императрица Елизавета Петровна, решава с тях да украси покоите си в новия Зимни дворец. Под ръководството на придворния архитект Франческо-Бартоломео Растели
кехлибарените панели са монтирани в една от дворцовите зали за официални приеми и аудиенции. През 1755 г. Елизавета решава да премести кехлибарените панели в новия летен дворец в Царское село. За шест дни 76 гвардейци на ръка пренасят панелите от Петербург
в Екатерининския дворец. Новата зала обаче се оказва шест пъти по-голяма и на Растели е поставена трудна задача. Гениалният майстор прекрасно се справя с нея, като вгражда в панелите дърворезба, огледала и допълва основния декор с четири мозаечни картини от
ахат и яспис.
Те са направени във Флоренция и са алегорично изображение на петте начина за възприемане на света от човека: "Обоняние и усещане", "Зрение", "Вкус" и "Слух".
Общата площ на новите панели е 96 кв. м. Така през 1770 г. пруският Кехлибарен кабинет се превръща в прочутата Кехлибарена стая.
Последвалите смутни времена задълго предопределят тайнствената и драматична съдба на този шедьовър.
С настъпването на германската армия по време на Втората световна война Кехлибарената стая е подготвена за евакуация. Всички панели са облепени с цигарена хартия и марли в няколко слоя, разхлабена е крепежната арматура, за да може бързо да се свалят панелите от стените. Мъжете обаче били мобилизирани на фронта, а жените не успели да се справят с демонтажа. Германската армия завзема Пушкин и с демонтажа на кехлибарените панели се занимава ведомството на Розенбер. Седем войници за 36 часа свалят и щателно описват панелите. Опаковани в 22 сандъка с влак през Псков и Рига, те се "прибират у дома" в Кьонигсберг. В столицата на Източна Прусия Кехлибарената стая отново е монтирана в Кралския замък.
В секретно циркулярно писмо изрично е подчертано Кехлибарената стая да се охранява зорко, защото може да послужи и като откуп при евентуални преговори.
При настъпването на Червената армия лично Борман издава заповед за извозването на ценностите от обсадения Кьонигсберг. Евакуацията се оказва невъзможна. Предполага се, че панелите са демонтирани и натоварени на крайцера "Емден ІІІ", който е потопен, но в трюмовете му водолазите не откриват и частица от кехлибарените панели. Следите на Кехлибарената стая са изгубени. Според една от версиите Кехлибарената стая е изгоряла в Кралския замък по време на английските бомбардировки.
Според други е скрита в тайници на територията на Калининградска област. През 1991 г. немски журналист от сп. "Шпигел" с лични средства организира разкопки около Кралския замък в Кьонигсберг. Открити са ценни експонати от музея на Прусия, но отново нищо от Кехлибарената стая. Според друга версия прочутото съкровище трябва да се търси в някоя от източноевропейските страни. Разкопки са предприети в Полша. Някои руски източници смятат, че по заповед на Сталин е направено копие на Кехлибарената стая и именно него са демонтирали и похитили германските войски. Според двама журналисти от "Дейли Телеграф" Кехлибарената стая е жертва на пожар, предизвикан по невнимание от пияни червеноармейци. Английските журналисти се позовават на тайни документи, които "Москва държала в дълбока секретност десетилетия наред".
Изглежда не е останало кътче, където да не е търсено ювелирното чудо: Източна Прусия, Прибалтика, Германия, Австрия, Швейцария, Чехия, Южна Америка. Загадката около това съкровище занимава умовете на професионалисти и любители от цял свят.
Романът на световноизвестния немски писател Хайнц Конзалик разбулва някои стари тайни и ни въвлича в нови.
Любопитни факти Най-древният амулет от кехлибар е на 9000 години.
Най-древното майсторско изделие от кехлибар датира от края на неолита - началото на бронзовата ера (3-2хил. пр. Хр. ) и е намерено в Латвия. Пръв Омир в "Одисея" (VІІ в пр. Хр. ) споменава кехлибара в литературата.
Пръв Плиний Стари (23-79 г. ) посочва органичния произход на кехлибара.

Липсва или е неправилен важен параметър? Предоставената информация е само за ориентиране, затова ви съветваме да проверите дали предлаганият продукт има ключовите параметри от които се нуждаете, преди да купите от магазина по ваш избор. Въпреки че се стремим към максимална точност на информацията, за съжаление не можем винаги да гарантираме 100% съответствие. Цените на продуктите са с включен ДДС.

Продуктът все още няма отзиви.

{"Любими категории":[["Организация на работното място","https://www.pazaruvaj.com/c/organizacija-na-rabotnoto-mjasto-c3429/"],["Сензор за метеорологична станция","https://www.pazaruvaj.com/c/senzor-za-meteorologichna-stancija-c9384/"],["Дамско боди, топ","https://www.pazaruvaj.com/c/damsko-bodi-top-c4299/"],["Дамски чехли, дамски пантофи","https://www.pazaruvaj.com/c/damski-chehli-damski-pantofi-c5533/"],["Шише с биберон","https://www.pazaruvaj.com/c/shishe-s-biberon-c4582/"]],"Как да изберете най-добре":[["Как да купите фенерче?","https://www.pazaruvaj.com/a/kak-da-kupite-fenerche-c4279-325/"],["Как да си купите кухненски плот?","https://www.pazaruvaj.com/a/kak-da-si-kupite-kukhnenski-plot-c4172-4/"],["Как да изберете чаршафи?","https://www.pazaruvaj.com/a/kak-da-izberete-charshafi-c6793-339/"]],"Избрани продукти":[["TRW Ремонтен комплект за съединител MSK219 (ic MSK219)","https://www.pazaruvaj.com/p/remonten-komplekt-za-syedinitel-msk219-ic-msk219-pP987889693/"],["Tchibo Cafissimo Espresso Intense Aroma (10)","https://www.pazaruvaj.com/p/cafissimo-espresso-intense-aroma-10-pP269401235/"],["Крем Сирене Philadelphia с Шоколад Milka 175 г","https://www.pazaruvaj.com/p/krem-sirene-philadelphia-s-shokolad-milka-175-g-pP1037140276/"],["Tescoma Уред за кълцане с дърпане Tescoma Handy (1006825)","https://www.pazaruvaj.com/p/ured-za-kylcane-s-dyrpane-tescoma-handy-1006825-pP947720268/"],["AKG Wms470 Presenter Set-Band9","https://www.pazaruvaj.com/p/wms470-presenter-set-band9-pP384897373/"],["3M SecureFit SF410AS 0501053099999","https://www.pazaruvaj.com/p/securefit-sf410as-0501053099999-pP984357474/"],["Olefini KEH-44 IR","https://www.pazaruvaj.com/p/keh-44-ir-pP894035394/"]],"Препоръчваме":[["градина","https://www.pazaruvaj.com/c/gradina-c3905/"],["Sony PlayStation 5 (PS5)","https://www.pazaruvaj.com/p/playstation-5-ps5-pP588030129/"],["Басейни","https://www.pazaruvaj.com/c/basejni-c3222/"],["Мобилни телефони","https://www.pazaruvaj.com/c/mobilni-telefoni-gsm-c3277/"],["Смарт часовници","https://www.pazaruvaj.com/c/smart-chasovnici-fitnes-trakeri-c7323/"],["Преносими компютри","https://www.pazaruvaj.com/c/prenosimi-kompjutri-c3100/"],["Велосипеди","https://www.pazaruvaj.com/c/velosipedi-c104/"],["телевизори","https://www.pazaruvaj.com/c/lcd-crt-i-plasma-televizori-c3164/"]]}